Ένα ταξίδι στον χρόνο έκανε ο Καραγκιόζης του Τάσου Κώνστα, την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου, στο Αμφιθέατρο του Δημοτικού. Βρέθηκε με όλη του την παρέα στην Αθήνα του ΄40 και ετοιμάστηκαν, για να ανέβουν στο μέτωπο. Ο Καραγκιόζης χρίστηκε επιλοχίας και εκπαίδευσε τους στρατιώτες: Χατζηαβάτη, Νιόνιο, Σταύρο, Μορφονιό και το βαρύ πυροβολικό Μπάρμπα-Γιώργο, εξοντώνοντας τον εχθρό και τα «Δευτεράκια» μας… από τα γέλια!
![Καραγκιόζης στο καλύτερο σχολείο των νοτίων προαστίων](https://www.maliaras.gr/wp-content/uploads/Portfolio/karagkiozis.jpg)